IEEE IEEE Home Search IEEE Join IEEE About IEEE

Region 3 @

Meeting Information @

Region 3 EXCOM Agenda

Region 3 Committee Agenda

Information Agenda

IEEE Region 3 Region & ExCom Agendas - October 2004

Last modified: Fri 21 January, 2005 12:37 Central

Zip file of 2004-10 web space for those who would like to put web space on your notebook.

Location

Hilton Atlanta Airport & Towers


Region 3 ExCom

11 October 9 -11pm EST (E-Conference) - Roster - logs
Recessed till 16 October 2004, 12:45 EDT in Atlanta, GA.

Unapproved Minutes

1. Call to Order Harrison
  Introductions of Special Guests  
2. Approval of Agenda Harrison
3. Consent Agenda Harrison
3a. ExCom endorse Director's Appointments Harrison
3b. ExCom to approve the minutes of its July 2004 Meeting.  
3c. The ExCom to receive the reports listed in the Information Agenda  
  Officer Reports  
4. Director's Report Harrison
5. Director-Elect's Report McClure
6. Secretary's Report Green
7. Treasurer's Report
Budget (pdf, password protected)
Hickman
8. Past Director's Report Howard
9. Action Agenda Harrison
9a. Executive Session: R3 Director-Elect 2006-7 Nominees Howard
9b. Executive Session: Awards Twitchell
9c.    
9d.    
9e.    
10. Discussion Agenda  
10a. Review of Meetings at R3 Conference  
10b. Review of Region Committee Agenda  
10c. SAMIEEE Access (Region Scope) Stogner
11. Old Business  
11a.    
11b.    
12. New Business  
12a.    
12b.    
12c.    
13.

Date and Location of Next Meeting

January 10/12 9 - 11pm EST - E-conference
(reports due 06 January 2005)

Harrison
14. Adjourn Harrison

Top

Region 3 Meeting

16 October 2004 -- 1:00 - 5:00 pm
17 October 2004 -- 8:00 - noon

Unapproved Minutes

1. Call to Order Harrison
  Introduction of Special Guests  
2. Approval of Agenda Harrison
3. Consent Agenda Green
3a. Region Committee to approve the minutes of its 22-23 November 2003 meeting.  
3b. Region Committee to approve the minutes of its 27-28 March 2004 meeting.  
3c. The Region Commitee to receive the reports listed in the Information Agenda  
3d.    
4. Officer Reports  
4a. Director's Report Harrison
4b. Director-Elect's Report McClure
4c. Secretary's Report Green
4d. Treasurer's Report
Budget (pdf, password protected)
Hickman
4e. Past Director's Report Howard
5. Special Presentations Harrison
5a. Vicki Waldman, IEEE Regional Activites Department  
5b.    
5c.    
5d.    
5e.    
5f.    
5g.    
5h.    
5i.    
5j.    
6. Action Items Harrison
6a. Executive Session: Region 3 Director-Elect 2006-7 Nominees Howard
5b.    
5c.    
5d.    
6. Discussion/Information Items Harrison
6a. Sections Congress 2005 Howard
6b. Leadership by Developing Others Riddle/Ratcliff
6c. Exemplary Section Award -> Outstanding Section Award Twitchell
6d.    
6c.    
6d.    
6d.    
6e.    
6f.    
7. Old Business Harrison
7a.    
7b.    
8. New Business Harrison
8a.    
8b.    
9. Date and Location of Next Meeting Harrison
 

Region 3 Committee -- Spring Meeting
April 8-11, 2005, Ft. Lauderdale, FL with SoutheastCon 2005

 
10. Adjournment Harrison

Top

Information Agenda

Items in the Information Agenda will be discussed during the caucuses as time permits. Approval of the consent agenda represents Region or ExCom receipt of these reports. Members who think an item requires discussion ask the Director to add an item to the Discussion Agenda.

1. Director's report Bill Harrison
2. Director Elect (Vice Chair) report George McClure
3. Secretary's Report David Green
4. Treasurer's Report
Budget (pdf, password protected)
Charles Hickman
5. Past Director Jim Howard
  Standing Committee Reports Bill Harrison
6. Awards & Recognition John Twitchell
7. Communications Bill Ratcliff
7a. - Archive Charles Lord, Vernon Powers
7b. - Electronic Communications David Green
7c. - Newsletter Quang Tang
7d. - Public Information joinIEEE gif (200K) David Bower
7e. - Webmaster Chip Dawson
8. Conferences Don Hill
8a. - SoutheastCon 2004 Bill Henen, Chip Dawson
8b. - SoutheastCon 2005 Eric Ackerman
8d. - SoutheastCon 2006 Allan Long
8e. - Southcon Jim Beall, Jim Howard
9. Educational Activity Pat Donohoe
10. Finance Committee Charles Hickman
11. Membership Development Lee Stogner
12. Professional Activities Operations Comm. Adeeb Hamzey
12a. - PACE Adeeb Hamzey
12b. - USAB Employment Assistance David Macchiarolo
13. Nominations & Appointments Jim Howard
14. Strategic Planning
Bob Duggan
15. Student Activities Bruce Walcott
16. Regional Student Representative Trish Davis
17. Area/Council Reports Bill Harrison
17a. Area 1/Virginia Council
Central Virginia Section
Hampton Roads Section
Richmond Section
Virginia Mountain Section
David Geer
17b. Area 2/NC Council
Central North Carolina Section
Charlotte Section
Eastern North Carolina Section
Western North Carolina Section
Winston-Salem Section
Chip Dawson
17c. Area 3
Atlanta Section
Central Georgia Section
Savannah Section
Chris Hardy
17d. Area 4/Florida Council
Broward Section
Canaveral Section
Daytona Section
Florida West Coast Section
Gainsville Section
Jacksonville Section
Melbourne Section
Miami Section
Northwest Florida Section
Orlando Section
Palm Beach Section
Tallahassee Area Section
Tom Bellarmine
17e. Area 5/Tennessee Council
Chatanooga Section
East Tennessee Section
Memphis Section
Central Tennessee Section
Tri Cities Section
Philip Lim
17f. Area 6
Alabama Section
Huntsville Section
Mississippi Section
Mobile Section
Brian Skelton
17g. Area 7/SC Council
Central Savannah River Section
Coastal South Carolina
Columbia Section
Piedmont Section
Stephen Carroll
17h. Area 8
Evansville/Owensboro Section
Lexington Section
Louisville Section
John Parr
17i. Area 9
Jamaica Section
Halden Morris
  Ad Hoc Committee Reports Bill Harrison
18. Industry Relations Alan Thomas
20. Gold Representative Joey Duvall
21. History Vernon Powers
22. Leadership by Developing Others Dick Riddle / Bill Ratcliff
23. Leadership Development Charles Lord
24. Regional Life Member Coordinator David McLauren
25. Section/Chapter Coordination George McClure
26. Sections Congress Coordinator Butch Shadwell / Shawn Haynes
27.

Special Projects

E-Merit Badges Project
ETI - Retired

 
28. Special Review Committee Roy Harris

Top

Maintained by David Green ()
URL: http://www.ewh.ieee.org/reg/3/excom/meetings/2004-10/agendas.html
(Modified: 21-Jan-2005 ).